TESTUJEME - Singletrail Moravský kras

Vytvořeno23.08.2016
Měli jsme možnost vyzkoušet další zajímavou bikovou trať a tak jsme , jako správní zapálení bikeři, neváhali a vypravili se směr Moravský kras. Zároveň jsme měli k dispozici i dostatek zajímavých kol k otestování a tak nebylo o čem diskutovat. Prostřednictvím tohoto článku Vám alespoň zprostředkovaně představíme tuto novou lokalitu - Singletrail Moravský kras.

Poslední roky můžeme v České republice sledovat hodně rozsáhlý růst bikových lokalit, z nichž každá nabízí něco zcela jiného. Příkladem může být lokalita Trutnov trails, kterou jsme Vám představovali už dvakrát. Oblíbenost těchto lokalit vede mnohé k zakládání nových, což je dozajista potěšující zpráva pro nás, co se rádi povozíme na rozdílných tratích mimo svá obvyklá působiště.


Základnou Singletrailu Moravský kras je kemp Olšovec, kde je možné se za pár korun ubytovat a strávit tak na trailu více dnů. K dispozici jsou chatky, bungalovy nebo zděná budova. Občerstvení je zaručeno v hospůdce „U Šedýho vlka“ a restauracích Yacht nebo Partyzánka. Cyklistiku je možno prostřídat s pěší turistikou nebo sportováním v prostoru kempu, kde si můžete zahrát minigolf, beachvolejbal, nohejbal apod. Pro nejmenší je zde dětské hřiště a bazének. Vedle samotného singletrailu můžete vyrazit směrem k propasti Macocha, kde si nejen rozhýbete nohy, ale také se pokocháte krásami přírody.


Zázemí máme probrané, vrhněme se na samotný singletrail. Prvně musíme zatleskat stavitelům, jelikož singletrail vznikl v neuvěřitelně krátké době cca půl roku. V současnosti jej tvoří 28 kilometrů stezek a je nutné říct, že ani na kilometru se rozhodně nebudete nudit. Jako každý správný trail je i tento zakomponovaný do slušně členitých kopců, takže se připravte na to, že si ke každé trati budete muset poctivě vyšlápnout. K tomu může sloužit buď stoupací trail nebo šotolinové a lesní cesty. Veškeré traily jsou specificky budované s množstvím zatáček a průjezdných skoků, takže jak do kopce, tak i z kopce budete na kole spíše stát než sedět. Ale zpět k jednotlivým pasážím. Stoupací trail je kratší pasáž modré (lehké) obtížnosti se slušným množstvím zatáček, které Vás někdy donutí se hodně zlomit. Samozřejmostí u trailů je v dnešní době několik volitelných tras. Nebudu zde popisovat, že zahnout za dubem znamená přejet na červený a za bukem na černý trail, k orientaci dobře poslouží mapka, kterou provozovatelé umístili na internet. Nejdůležitější je popis pasáží komplexněji. Oproti Trutnovu jsou tyto traily více umělé, což skvěle doplňuje republikový výběr.




Povrch stezek je zpevněný šotolinou a poctivě udusaný, což vytváří velice rychlé pasáže, které Vás doslova nutí posouvat rychlostní limity. Nenechte se ale zmýlit, na trailech si s přehledem zajezdí i děti a začátečníci, jen je potřeba více krotit rychlost. Na cestách jsou rovné pasáže, kde si dobře vyzkoušíte průjezd boulemi po zadním kole, přizvedávání, pumpování, nebo zkrátka odrážení se do skoků z menší rychlosti. Prakticky žádné z těchto boulí nejsou tvarovány tak, aby nešly projet i bez skákání, ale zdatnější jezdec dle mého názoru nemůže jinak. Když si traily projedete poprvé a okusíte, co nabízejí, další jízdu Vám to ve Vámi vybraných pasážích nedá a musíte si zkusit trochu toho fourcrossového, až sjezdového povyražení. K tomu mohou výborně sloužit lavice, u kterých není žádný problém, když nedoletíte až do dopadu.

Technicky náročnější červené a černé pasáže jsou pak skutečnou třešničkou na dortu. Pustíte-li brzdy a necháte kolo řádně rozjet, užijete si neskutečně rychlou jízdu, kterou budete mít prakticky neustále pod kontrolou. Díky hladkému a tvrdému povrchu můžete kdykoliv zvolnit, pozor jen v suchých letních obdobích. V této chvíli se traily stávají slušně prašnými a může hrozit, že pokud se neopřete pořádně do klopených zatáček, můžou pláště ustřelovat a vy si pak ustelete. V lepším případě do větviček, v horším případě bude stopkou strom. O tom se přesvědčila na Velo Test Festu i nemalá část riderů. Ti šťastnější odjížděli jen odření, ti méně šťastní si vezli suvenýr v podobě sádry. Co si ale budeme povídat - to jsou horská kola.



Faktem nicméně zůstává, že traily jsou jak dělané pro bikovou školu. Rychle se dá přivyknout na jejich charakter a zapamatovat si, kde jsou pasáže stoupací a kde se naopak vyplatí pustit to dolů naplno. Největší odměnou Vám bude, když si ve sjezdu zpět k výchozímu bodu konečně skočíte všechny skoky v řadě a posunete tak své limity dál. Vše je umocněno pasážemi, kde si to ve stylu amerických tratí ostrou klopenkou namíříte na dřevěný můstek a hned za ním se vyhoupnete do další části, kterou opět buď projedete, nebo proskáčete. Osobně nejsem velký fanda hodnocení ve stylu „flow” a „superflow”. Lokalitu vidím jako tu, která mi doposud v republice chyběla. Zajezdíte si zde jak na celoodpruženém kole s freeride zdvihy 160mm, tak i na pevném XC kole se všemi průměry, nebo dokonce i na kompletně pevném cyklokrosovém kole. Jezdit se zde dá rozhodně do utahání.



Ten, kdo zde bude poprvé, se dle mého názoru nebude moci nabažit a bude se těšit celou cestu nahoru, až se dostane ke své oblíbené sekci (a stoprocentně každý si zde takovou najde) a zkusí si v ní opět přitvrdit. A ti, co zde budou po několikáté? Tak ti se budou snažit projet co nejrychleji a nejlépe rovnou celou trať.


Lokalitu tedy hodnotím pěti hvězdami z pěti a každému labužníkovi doporučuji ji navštívit. Stav stezek a průjezdnost můžete pravidelně kontrolovat na webu.


Ondra - prodejna Opatovice

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení