Kam na kolo - Petzen (Rakousko)

Před časem jsme Vám představili další z navštívených lokalit pro vyznavače horkých kol – Jamnici ve Slovinsku. Pro rekapitulaci, jedná se o lokalitu zejména pro enduro a all-mountain jezdce, která nabídne množství zajímavých a technických sjezdových pasáží. Povrch je hodně často mokrý a kluzký a proto je třeba mít své kolo a techniku dobře zmáknutou, aby nedošlo k pádu a případnému úrazu.

Co bude přitažlivější pro většinu bikerů, je Petzen Country Flow Trail, který je od Jamnice „přes kopec“. Do Petzenu můžete zamířit buď rovnou z Čech (jedná se o cca 7-8 hodin jízdy z Pardubic), nebo vyžít některého z blízkých kempů. Ubytovat se, když máte stan, v Rakousku vyšlo na nějakých 12 euro za noc na osobu, což není mnoho, zejména uvážíte-li parádní zázemí kempu s čistými toaletami a sprchami v ceně. Co je o fous dražší, je jídlo a pití. Za slušnou večeři v kempu dáte kolem 20 euro a za čtvrtinku pivka 3 eura. Pro Čecha nic moc, ale nejsme zde kvůli jídlu a pivu, že? :)

  Na Petzen Country Flow Trail se vyplatí dorazit ihned „po ránu“, tedy přesněji řečeno v devět, kdy lanovka startuje, čas startu si ale samozřejmě raději zkontrolujte na internetu. Pokud dorazíte dřív, můžete si vyšlápnout kopec s převýšením přibližně 1100 metrů sami, nebo si zablbnout na pár vlnkách a lávkách s houpačkou dole u spodní stanice lanovky.
Za nějakých 28 euro koupíte celodenní permici na lanovku. Ta je kabinková a jezdí nonstop celý den. Na každou kabinku zavěsíte dvě kola a už se vezete na kopec. Po cestě se pokocháte krásnými výhledy na okolí, proberete s kamarády, jaká bude strategie sjezdu, a už se těšíte na jízdu dolů.

 


Na horní stanici lanovky Vás kopne jako první vzduch. Právě se nacházíte ve výšce 1700 metrů s luxusním výhledem na štít s celkovou výškou přes 2000 metrů. Párkrát se pořádně nadechnete, roztáhnete plíce, nasadíte helmu a sjedete po štěrkovce k začátku trailu. Doporučuji před jízdou ještě pořádně zkontrolovat brzdy, tlak v pláštích apod., to co Vás čeká, Vás totiž pohltí.

Trail začíná pozvolna pár zatáčkami. Už na startu si prohlédnete podklad, po kterém pojedete. Trať je prakticky bez kamenů a kořenů, celá udusaná, skoro jako když jedete po asfaltu. Rozhodně nedoporučuji rozjet se naplno dolů hned první jízdu. Co jsem totiž záměrně opomněl zmínit na začátek je, že Petzen je cca 12 km dlouhý sjezd a dole Vás ruce budou po pár jízdách sakra pálit. Převýšení trailu je kolem 1100 metrů (vzdálenost i výška jsou měřeny aplikací Strava, za nepřesnosti se omlouvám). Trať je rozdělena na poměrně dost úseků, vždy je kde zastavit a uvolnit tělo, nebo počkat na parťáky, doplnit tekutiny a tak podobně. Během první jízdy si tak můžete trať zmapovat, zkusit si, jak Vám bude dávat zabrat a postupně přidávat.

 

 


Jednotlivé úseky jsou tvořeny precizně upravenými klopenými zatáčkami a boulemi, přes které můžete přejíždět či skákat (přes boule, ne zatáčky). Zatáčky jsou protaženy vždy na maximum, umožňují se tak opřít v maximální rychlosti. Ta se na trailu pohybuje kolem 65 km/h, takže místy opravdu pozor!
Zejména první pětina trailu může být místy dosti zrádná. Kopec je v těchto místech hodně prudký a trail zaseknutý do traverzu Vás občas vyveze na kraj srázu. Pokud to přeženete s rychlostí, čeká Vás velice nepříjemný pád. Proto ještě jednou důrazně doporučuji trať si nejprve najet a zjistit si pro Vás kritická místa.

Pokud si věříte, zkuste trať sjet v kuse. Po chvíli chytíte nádherný rytmus jízdy, ze kterého při zastavování vypadnete. Zejména, pokud jedete ve skupině, je velice zábavné předhánět se a dojíždět v různých pasážích. Klopené zatáčky Vás na trati bezpečně podrží a pojedete-li s rozumem, užijete si neskutečnou nekončící jízdu. Dole skočíte na lanovku, odpočnete si po cestě nahoru a znovu. Nám se podařilo s pauzou na oběd sjet trať šestkrát, maximum je během otvírací doby lanovky odhaduji tak osmkrát. Pozor ale na únavu, nasjezdováno bylo za den cca 70 km a to už je velice slušná porce. Jakékoliv otupění smyslů na trailu se rozhodně nevyplatí, bylo vidět spoustu nepříjemných pádů a defektů, které byly způsobeny nepozorností a únavou.


 

Už jsem nastínil, že Petzen Country Flow má obrovskou výhodu ve svém povrchu. Díky plynulému a hladkému povrchu můžete trail sjet i na pevném rámu, popřípadě s sebou můžete vzít celou rodinu včetně dětí. Ty se na trailu vyřádí také a Vy se nemusíte bát, že by někde klopýtali přes kořeny a kameny. Při pomalejším průjezdu v Petzenu nehrozí takřka žádné riziko. A pokud se jim už nebude chtít jezdit z kopce, můžete je učit jezdit na nízkých lávkách dole u lanovky.

Petzen Country Flow by měl stoprocentně navštívit každý vyznavač trailů, vzdálenost od ČR není nijak velká a pokud pojedete ve skupině nebo s rodinou, užijete si neskutečnou zábavu. A skloubíte-li vše s Jamnicí, budete mít velice výživný a náročný víkend.

   

 

Autor: Ondra