TESTUJEME - ROCK MACHINE Gravel 200 2019

 

Ahoj ,
na vlastní kůži jsem otestoval jeden model z rodiny Gravelů a to model 2019 Rock Machine Gravel 200.

I přes počáteční nedůvěru co se týká těchto modelů kol, jsme již pár kousků letos prodali a další dotazy se zájmem o koupi Gravel biků se k nám hrnou. Model by jsme specifikovali asi nejvýstižněji dle motta samotného výrobce "zrozen na silnici, vychován v lesích" , proto jsme se rozhodli model vyzkoušet.

Pro testování jsme si vybrali zcela záměrně základní model, protože vzhledem k ceně balancující na hranici dvaceti tisíc korun, již teď evidujeme docela velký zájem ze strany Vás, zákazníků.
Model Rock Machine Gravel 200 je vyladěn do modré barvy v kombinaci se žluto/zelenou a černou v logu značky, typické pro Rock Machine.
Na první pohled jsou viditelné podobné prvky jako u MTB modelů a to výztuha horní rámové trubky u použitého hydroformingového zeslabovaného rámu, který dobře doplňuje hliníková pevná vidlice.
Gravel je dále doplněn i o mechanické brzdy Tektro MD-C550 v kombinací kotoučů 160/140 cm, řazení Microshift SB-R480 obsluhuje zadní měnič Shimano Claris a cestou necestou Vás určitě podrží i zvolené pláště WTB Nano Comp 700x40.

 

Při prvních pár kilometrech na stezce je kolo příjemné, cítím se na něm komfortně a k mému příjemnému překvapení i svižně uhání. Použitá Gravel geometrie nechá rychle zapomenout na domněnky a mýty, že Gravel je silniční kolo obuté do širších plášťů. Pokud je člověk zvyklý na silniční kolo, tak si musí taky zvyknout na poněkud jiný tvar a rozměr použitých beranů. Řidítka jsou širší a vykloněná směrem ven. Cesta ubíhá po stezce v kombinaci asfalt a zámková dlažba, to všechno Gravel zvládá v opravdu svižném tempu, v pohodovém komfortu a rozhodně rychleji než na klasickém MTBčku.

 

 


Odbočuji do lesa na klasickou šotolinku, kde už po pár metrech odbočení na lesní pěšinu přicházejí do cesty kořeny. Tady provádím první úpravu a to lehké popuštění tlaku v pneumatikách, absenci odpružené vidlice a jiné geometrie rámu je potřeba naladit jediným možným způsobem. Správný tlak v pneumatikách bude u Gravela rozhodně hodně důležité si pohlídat, protože celkový dojem, komfort a jistota při jízdě v terénu se bude právě od tlaku v pneumatikách odvíjet.


Co mě příjemně překvapilo, bylo řazení Microshift . I v terénu se drželo velmi pevně a jeho ovládání bylo po celou dobu spolehlivé.
Jelikož jsem měl na otestování model, který měl najeto cca 500km, byli mechanické brzdy pěkně zajeté a fungovali velice spolehlivě. Spíš si člověk, zvyklý z biku, musí dát vzhledem k užším pneumatikám a jemnějšímu vzorku pozor na nižší účinnost brzd, než na kterou je zvyklý díky menší adhezi plášťů.

 

Po celou vyjížďku jsem si Gravela různě půjčoval s kolegou a kombinoval ho s klasickou MTB 29kou. Celkově jsme měli oba dva z Gravela výborný pocit a vyjížďku jsme si užili. Už teď přemýšlím, že si Gravela na příští sezonu pořídím. Na vyjížďky Pardubicko, Hradecko můžeme jen doporučit.

Závěr
Na závěr snad jen jediné a to pokud budete chtít s Gravelem vyrazit do kopcovitých terénů, doporučujeme však zvolit už vyšší model, který je vybaven už kombinací převodů 2x10 a nebo na stávající model použít jinou kazetu s jiným rozsahem zubů. Stávající počet a odstupňování rychlostí, může být pro hobby cyklistu zvyklého na MTB převody trochu překážkou.

 

 

Autor: Lukáš