Jak si vybrat běžeckou botu

Vytvořeno10.03.2016

 

  Rozhodli jste se začít běhat? Výborně, stačí si vybrat dobré boty a můžete vyrazit. Že nevíte jaké boty vybrat? Lehká pomoc. Nejdříve si musíte určit, jaký typ boty hledáte, tedy na jakém povrchu budete nejčastěji běhat. Zda to bude silnice, asfalt, zpevněný povrch, lesní cesty, pole, louky nebo horský terén. Když si toto rozmyslíte, máte skoro z půlky vyhráno.

 


Pokud hledáte univerzální boty, pravděpodobně je nenajdete, ale můžete se ji přiblížit.

 

   
silniční bota   krosová/trailová bota   minimalistická bota
Silniční bota je svým pojetím přímo určená na tvrdé, nebo zpevněné povrchy, kde se také cítí nejlépe, např. asfalt, cesty v parku, in-line stezky a jiné. Ve většině případů je silniční bota také lehčí než ostatní typy.  

Krosová bota najde své uplatnění hlavně v terénu. Pole, louky, lesní pěšinky, nebo překážkový běh nejsou pro takové boty žádný problém. Trailové boty jsou ideální na horské běhy a různé horské výzvy. Zde je terén ještě náročnější a proto mají boty drobné odlišnosti, které tyto změny podkladu reflektují. Shrnutí typů dle povrchu:

tvrdý trail - hory, velké převýšení/klesání

měkký trail - bláto, sníh

kross nejčastěji používané boty do terénu (louky, lesy, pole)

 

  Minimalistická běžecká bota je bota, která nemá vůbec žádné tlumení ani žádný drop (výškový rozdíl mezi špičkou a patou). Běžec se tak má co nejvíce vrátit "ke kořenům" tzn. do dob, kdy se běhalo naboso.

 


Bližší pohled na typy

 

Silniční boty

Z názvu by se dalo říci, že jsou to boty určeny pouze na silnici, ale není tomu tak. Jsou to boty určené na zpevněný povrch. Budete se v nich dobře cítit při běhu na silnici, po městských ulicích, in-line stezkách, ale i na zpevněných lesních cestách. Můžete s nimi i do městských parků, zkrátka všude tam, kde je tvrdý a pevný povrch.

Silniční bota je velice dobře tlumená. Tlumení pomáhá zmírňovat nárazy při běhu a tím šetřit nejen svaly, ale i klouby a celý pohybový systém. Jejich podrážka má jemný vzorek bez větších výstupků. Svršek bot je hodně prodyšný a používané materiály napomáhají i lepší cirkulaci vzduchu a odvodu vlhkosti.

Pokud někdo trénuje i v zimě, dají se tyto boty také použít, ale jen za předpokladu, že je povrch bez sněhu a ledu, jinak to bude pekelně klouzat. U silničních bot najdeme ještě boty určené vyloženě na „závodní použití“. Nedoporučuje se je používat na objemové tréninky nebo pro začínající běžce či jen tak pro občasné proběhnutí. Nemají tolik tlumící technologie a jsou konstruovány hlavně za účelem rychlosti. Takže pokud hledáte boty na běh po tvrdém - zpevněném povrchu a to ať na občasné běhání, vytrvalostní běhání, výkonnostní trénování a nebo jen dálkové pochody, je silniční bota ta správná volba.

   
Krosové boty

Tyto boty vezmeme tehdy, chystáme li se na běh v terénu. Je to běh v lese, po loukách, nezpevněných cestách, zkrátka skrze přírodu. Trailové boty pak vezmeme ve chvíli, kdy se chystáme na běh „v horách“. Tam už podklad většinou není měkký, jako například v lese, ale obsahuje kameny, prudké výběhy nebo seběhy. A tam je nutné mít dokonalou oporu a také dobrý kontakt s povrchem pomocí dobré podrážky.

Krosová bota není tolik odtlumená jako silniční bota, jelikož to není to třeba. Podklad po kterém běžíme, je sám o sobě měkký a zároveň absence tlumení je vyvážena dobrou stabilitou při běhu, kterou v terénu potřebujete. Také svršek boty je z pevnějšího, odolnějšího a méně prodyšného materiálu. Vše směřuje k tomu, aby byla bota odolnější při kontaktu s přírodními překážkami. U krosových bot se pak používá i technologie gore-tex, která zabraňuje pronikání vody do boty. To oceníte při běhu mokrou trávou, proběhem kaluží nebo menšího potůčku. Na druhou stranu, pokud je teplo a sucho a běžíte v botách s membránou gore-tex, velice rychle se Vám v této botě zpotí noha.

Trailová bota je krosové hodně podobná, ale její podrážka má jiné složení gumy, aby lépe držela na kamenech a to za všech možných okolností. Tedy při výběhu do kopce nebo při seběhu z kopce. Trailová bota také lépe drží kolem kotníku, protože běh mezi kameny na horské cestičce je na kotník velmi náročné balanční cvičení.

Takže chcete-li se toulat po lese, běhat po loukách nebo se chystáte na vysokohorský trail, je krosová-trailová bota to pravé pro tento druh běhu.

   
Minimalistické boty Minimalistické boty jsou hodně diskutovány mezi běžci. Někteří na ně nedají dopustit, jiní ji vůbec neberou jako něco, s čím se dá běhat natož dlouhodobě trénovat. Jedná se o botu, která nemá vůbec žádné tlumení a vlastně ani žádný drop (tedy výškový rozdíl mezi špičkou a patou). Původní myšlenka těchto bot je vrátit běh do základů, kdy lidé běhali naboso a noha tak mohla nejlépe reagovat a zapojovaly se tím všechny svalové skupiny. Tyto boty nemají tedy žádné tlumení, žádné výztuhy či jiné technologické vychytávky. Umožňují noze větší volnost a chodidlo tak může reagovat na všelijaké podněty, které při běhu noha dostává. Ovšem tyto boty bych jednoznačně doporučil někomu, kdo běhá již delší dobu, má vypracovaný běžecký styl a chce spíše další variantu běžeckých bot tak, aby jeho chodidlo neupadlo do stereotypu.

 

 


Jak vybrat běžeckou botu

 

Správná velikost je základ - Jednoznačně si boty vyzkoušet a to pořádně, věnovat výběru velikosti dostatečný čas. Je stále dost běžců, kteří si vyzkouší boty, jen do nich vplují, nezavážou tkaničky a se slovy „akorát“ berou a odcházejí. Toto není ideální výběr velikosti. Nejlépe je si boty vybrat, oboje si dát na nohu, zavázat tkaničky a minimálně se postavit. Nikdy neposuzovat velikost boty v sedě. Úplně nejlepší je se v nich proběhnout nebo minimálně projít. Vaše chodidlo bude při běhu pracovat. Při dopadech má tendenci se rozšířit a během odrazu se prsty tlačí do špičky. Jednoduše řečeno, pokud si obujete boty a postavíte se v nich, měli byste před palcem mít cca 1cm místa, což většinou odpovídá tomu, že bota je cca o jedno číslo větší. Chvilku se v botě projděte nebo, máte-li možnost, se proběhněte na pásu. Pokud budete mít dva dobře padnoucí modely, vždy pak udělejte závěrečný výběr dle osobního pocitu.


Šířka svršku - Při výběru je také dobré zaměřit se na šířku svršku boty. Přece jen chodidlo máme kromě délky i každý jinak široké a proto je šířka svršku při výběru neméně důležitý údaj. Boty INOV-8 mají dva druhy šířky:

Precision (performance) Což je užší kopyto, tedy užší tvar boty. Obecně se dá říci, že tento tvar je vhodný pro běžce s úzkými chodidly. Používají se ale i u závodních modelů nebo výkonnostních modelů. Noha je v takové botě pevně uchycena a nemá tendenci se pohybovat. A to ani, když běžíte traverz nebo klesání v těžkém terénu.
   
Standart (natural) Což je širší kopyto (svršek boty). Určeno pro širší nohu, ale nemusí se to brát jako daná věc. Jsou běžci, kteří mají rádi, když mají více místa po stranách boty a tak volí širší svršek i s užší nohou.

Je to ta pravá? - Celkově se dá říci, vyberte si boty zhruba podle velikosti, kterou normálně nosíte. Vyzkoušejte si je a případně dolaďte velikost. Vždy však zkoušejte obě boty, vždy si je zavažte a vždy se v nich minimálně projděte. Bota nesmí tlačit a nesmíte mít pocit, že Vám něco někde vadí. Pokud je vše v pořádku, našli jste tu „svou“ běžeckou botu.

Dámská nebo pánská? - Dámské boty jsou vyrobeny dle specifik ženské nohy, která bývá útlejší a váží méně. Tento fakt je tak zohledněn například menším tlumením. Nicméně jak se často stává, i u muže subtilnější postavy může být noha podobných rozměrů i váhy jako dámská a může tak dámska varianta sedět pocitově lépe než varianta pánská. Při výběru se tedy držte pravidla uvedeného výše a pokud Vám bota i barevně sedí tak o jakou variantu se jedná nemusíte moc řešit.

 


Existuje ideální běžecká bota?


Dá se říci, že ideální a universální běžecká bota neexistuje. Vždy je potřeba pečlivě rozmyslet na jakém povrchu a v jakém tempu chci běhat a toho se při výběru držet. Je však několik vlastností, na které je dobré se zaměřit:

Prodyšnost - Běháte, trénujete a závodíte jak v létě, tak i v zimě. Na jaře či na podzim je počasí jak na houpačce a tak je prodyšnost boty důležitá. V terénu vždy na nějakou vodu narazíte – rosa, potok, řeka, kaluž, déšť, sníh atd. Tedy dobře prodyšná bota s dobře padnoucí ponožkou by s tímto neměla mít problém. Voda by se neměla držet v botě a svršek by měl rychle schnout. Běh v promočených botách, která vodu nejen drží, ale stále více ji absorbují není zábava, ale spíše utrpení. Nejčastěji se objevují puchýře a to je pak běh opravdu nepříjemný. I v mokrých botách, které jsou dobře prodyšné, se dá běžet i 50km. Jsou boty i s membránou, tzv. Gore-Tex boty, které vodu dovnitř nepustí a drží nohy v suchu, v letních obdobích je ale rozhodně nedoporučuji. Membrána sice nepustí vodu dovnitř, ale nepustí jí ani ven a tak vám do bot sice nenaprší, zato si je pořádně zapotíte a ve výsledku to vyjde nastejno. Svršek boty je pak díky membráně méně poddajný a může při dlouhém běhu začít i tlačit.
   
Samočistící vzorek - Tady se nám jedná hlavně o bahno. Pokud poběžíte v trdlovkách ze supermarketu a vběhnete do bahna, bude vaše bota za chvilku o 10cm vyšší a o kilo těžší a s tím se opravdu špatně běhá. Kvalitní trailová bota je vybavena tzv. samočisticím vzorkem. Ten zabraňuje nabalování bláta na botu a zároveň umožňuje jeho odpadávání při běhu.
   
Opora a tlumení - U trailové boty není tlumení tak dokonalé jako u silničních modelů. Příroda a tedy i terén po kterém běžíme nám tento „nedostatek“ tlumení kompenzuje měkčí podložkou. V tomto směru jsou tedy spíše zohledňované parametry jako je „drop“ – rozdíl výšky mezi patou a špičkou a technologie tlumení.
   
Trakce - Patrně klíčová vlastnost trailové boty. Přeci jen je to běh v terénu a různorodost povrchu je opravdu veliká. Nejkritičtější bývají mokré kameny a bahno. Ale i mokré dřevo, kmeny také pěkně kloužou. Jenže právě ideální přilnavost je problém, který se u trailové boty dosahuje nejhůře a vybrat tedy tu pravou je to nejtěžší. Spolehlivou stabilitu na měkkém povrchu nám umožňuje asymetrický tvar gripů v podrážce. Jsou umístěny tak, aby trakce ve směru nahoru i dolů byla ideální. Pokud se ale dostaneme na skálu či kameny, je trakce závislá na použité směsi a zde se dá říci, že čím měkčí je směs, tím lépe drží.

 


Inov-8 je britská značka, jejíž zakladatel Wayne Edy se už od útlého mládí pohyboval v obuvnickém průmyslu. Jejich první model Mudroc 290 (který se dodnes vyrábí) zaznamenal fenomenální úspěch a pomohl tak raketovému vzestupu značky Inov-8 a k tomu, že běžecká veřejnost (odborná i laická) vnímá značku Inov-8 jako etalon kvality, ale hlavně propracovaného designu a chytrých technických řešení. Design bot Inov-8 je také důvodem, proč si je nikdy z žádnou jinou značkou nespletete.


 

Silniční boty Inov-8

Modelová řada F-lite

Toto je to nejúspěšnější řada silničních bot, kterou firma Inov-8 měla. Podrážka těchto bot je „univerzální“, ale nejlépe bude fungovat na tvrdém povrchu. Ať už to bude silniční běh, městský běh, parkový běh a nebo nějaké zpevněné lesní cesty. Asi nejznámějším modelem je model F-lite 240:

Je to ideální model jak pro rekreační běžce, tak i pro běžce, kteří již běhají delší dobu a oblíbili si ideální drop (sklon) 6mm, která tato bota nabízí. Můžete s ní běhat i dlouhé vzdálenosti a vydrží i dlouhodobé nabíhání kilometrů.

Modelová řada TRI-X-TREME a ROAD-X-LITE

TRI-X-TREME jsou boty určené na triatlonovou výzvu. Výrobce přímo píše, že je určen do královské disciplíny Ironmana, ale pokud si budete chtít zkusit i menší triatlonovou výzvu v Českém kraji, uspokojí i Vaši potřebu. Díky jejímu použití má bota i drenáž, která odvádí přebytečnou vlhkost z boty. Pokud poběžíte delší závod a budete probíhat sprchou, tuto vychytávku oceníte. Svršek boty je bezešvý a příjemně polstrovaný, neváže na sebe vlhkost a je možné v této botě běžet i bez ponožek.

Model ROAD-X-LITE je veden jako závodní . Velmi lehká bota s minimálním tlumením. Její místo je jednoznačně při závodním běhu. Nicméně bychom ji doporučili opravdu zkušeným běžcům s vypracovaným běžeckým stylem. V opačném případě si místo rychlosti a akcelerace budete spíše „užívat“ bolest svalů a chodidel.

Pokud hledáte botu na silnici a tvrdou podložku a nejste triatlonista nebo závodní běžec, sáhněte po modelové řadě F-lite, která má dlouhou výdrž, dobré tlumení a pohodový běh.


 

Krosové boty INOV-8

Modelová řada Roclite

Ideální modelová řada, ve které naleznete krosovou botu, které bude výborně fungovat na měkkém podkladu. Ať je to jen lesní pěšinka, louka, pole nebo je to v blátě, sněhu či břečce, tato bota Vám umožní příjemné zážitky z běhu. Její hrubá podrážka Vám zajistí záběr a její dobře padnoucí a takřka bezešvý svršek Vám zajistí pohodlí pro vaši nohu. Můžete minuty či hodiny běhat po lesích a celou tu dobu si budete užívat dobré stability a příjemného běhu. Zde také najdete modely s GTX, které při běhu ve sněhu nebo v břečce nepustí vodu do boty.

 

Modelová řada Trailroc

O tomto modelu se říká, že je to „univerzální“ krosovka. Můžete ji ale použít i do terénu, kam byste normálně vzali model Roclite. Ale nejvíce jej oceníte při trailových bězích a horských maratonech. Podrážka je složena ze tří různých směsí (tím se odlišuje od modelové řady Roclite). Je měkčí než u modelové řady Roclite a to proto aby snadněji „četla“ terén. Zkrátka aby lépe přilnula k podkladu a držela i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Modelová řada X-Talon

Tato modelová řada je trochu jiná, specifická terénní bota. Je to ideální volba, pokud se chystáte na závody typu Gladiator race nebo Spartan race. Tyto terénní závody, spojené s překážkami, kladou specifické podmínky na obutí. Bláto, bahno, listí, voda, louka, přelézání překážek, šplhání po laně, to vše Vás na trati může potkat. Tyto boty mají vynikající podrážku s hrubým vzorkem, který zajistí dobrý záběr. Navíc je podrážka vyrobena z materiálu na kterém bahno špatně drží a dá se tedy snadno sklepnout. A to je při takovémto závodě velice cenná věc. Jasně, můžete běžet v jakékoli jiné krosovce, ale pokud se nechcete trápit, že Vám ujíždí nohy, že do kopce vyběhnete 2 metry a sjedete 3, pak si obujte tyto boty a soupeře necháte daleko za sebou.

 

Informace výše shrnují základní informace o výběru správné běžecké boty, typy běžeckých bot a konkrétní pohled na modelovou řady značky INOV-8. Pokud by Vás zajímalo cokoli dalšího, případně máte zájem si uvedené modely vyzkoušet přímo v akci, navštivte naší prodejnu v Opatovicích nad Labem, kde jsou běžecké modely vystaveny a kde Vám personál ochotně boty předvede a všechny Vaše otázky zodpoví.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení