TESTUJEME - Fat Bike vs lyže

Vytvořeno01.04.2015

FAT BIKE vs. lyže – co je na sníh lepší? 


Letošní zimu vstoupila na bikovou scénu ve velkém kola z kategorie Fat bike (nebo také Snow Bike) speciálně upravená pro jízdu po sněhu a ledu. Ani Veloservis Pešek & syn neunikl pokušení pro Vás (a co si budeme namlouvat - také pro nás) jeden takový kousek otestovat. Tak jsme vzali běžky a kolo a jelo se na sníh. Nutno říct, že od Pardubic to byl kousek cesty.

Co jsme testovali?

 Konkrétně se jednalo o model Fat biku Rock Machine Avalanche 70. Cenovka 34.000,- Kč sice vypadá na první pohled děsivě, ale podíváme-li se na kolo blíž, určitě není přehnaná.


Rock Machine Avalanche 70

 
Řazení ze sady Shimano Deore kombinované s  měničem Shimano XT spolehlivě plnilo funkci i v hlubším sněhu, 20 převodů stačí pro vyjetí i projetí prakticky jakéhokoliv terénu. Hydraulické brzdy Shimano BR-M375 s kotouči 180mm vepředu a 160mm vzadu pak i za mokra pomohly kolo kočírovat naprosto bez problémů.

 
Samostatnou kapitolou jsou pláště. Model Avalanche 70 je osazen speciálními plášti o rozměru 26x4.0“. Zejména šíře plášťů zaujme na první pohled a zaručujeme, že pro kolemjdoucí bude pohled na ně atrakcí. 


4" plášť na Rock Machine Avalanche 70 "malý" ráfek pro 4" plášť


Rock Machine Avalanche 70 - Tlouštík ve sněhu

 Kolo jsme testovali jak na upravených, tak i neupravených cestách. Na upravené cestě, nebo jakémkoliv tvrdším povrchu musí člověk počítat s  tím, že se kolo na 4“ podhuštěných pláštích poměrně kroutí, zato ve sněhu díky této šířce nemá přílišnou tendenci zapadávat a i záběr je efektivní a bez zbytečného prohrabávání


 
Nejlepší je asi srovnání s běžkami. Sice se musí uznat, že běžkaři na vás moc přívětivě nekoukají, ale někdo má to kolo prostě raději. Nespornou výhodou Fat biku je, že do kopce si navolíte lehčí převod a šlapete si pěkně na pohodu, zatímco běžkař prostě musí zabírat silou. 

 Další výhodou je, že vás nemusí trápit to, jestli je v cestě překážka typu potůček (a že byla) jelikož coby „kolař“ se dvěma úctyhodnými plášti projedete opravdu kde co, kdežto běžkař musí na chvíli vzít své lyže do ruky. Na druhou stranu přijde-li hlubší sníh, běžkař si se svojí plochou lyží klouže dál, zatímco vy musíte držet tempo a soustředit se, aby vám kolo nezapadlo. V hlubším sněhu se hůř rozjíždí, hlavně když máte SPD pedály a díky kupě sněhu na kufru ne a ne nacvaknout. To se taky může snadno stát, že v mžiku ležíte ve sněhu a jako peřinu máte právě FAT BIKE. 

 Srovnatelné je to pak ve sjezdu – Fat bike se krásně valí dolů, stejně tak běžky, oboje pak s trochou té praxe bez problému ukočírujete a zastavíte. Poslední nevýhodou Fat biku je, že pokud jedete po pro běžkaře upravené trati, musíte dávat pozor na ničení stopy, nechcete-li si kazit projížďku zbytečnou potyčkou. Vzájemná ohleduplnost musí fungovat na obou stranách a je potřeba na to pří jízdě myslet.

RM Avalanche 70 a lyže Sporten připraveny k testu

 

Výsledek

 Sečteno podtrženo, Fat bike je jednak zajímavým tréninkovým nástrojem, na kterém si dobře prověříte nejen svůj jezdecký um a fyzičku, ale hlavně je to dobrá zábava pro člověka, který se přes zimu (a nejen tu) nechce jen koukat na kolo uložené k odpočinku, zatímco je venku kupa sněhu. Jako alternativu k lyžování a jako nástroj pro rozšíření sportovní aktivity v zimě si Fat bike dokážeme určitě představit. 
 
 
 
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení