Jak správně vybrat boty na kolo

Vytvořeno17.11.2022

Obuv na kolo bývá často opomíjenou součástí cyklistického vybavení. Přitom je to právě cyklo obuv, která pomáhá při efektivitě jízdy, stabilitě chodidla na pedálu i pohodlí při vyjížďkách. Vhodné obutí na kolo proto bude dříve nebo později řešit každý cyklista. Abyste věděli, jak se pustit do výběru, připravili jsme pro vás tipy, na co se zaměřit.

Proč nejezdit v klasických teniskách

Boty na kolo bychom měli řešit, ať už jezdíme na silnici, nebo v terénu. Správné boty nám totiž zajišťují bezpečnou a pohodlnou jízdu a vyrazit v nevhodných botách může znamenat i to, že bude sklouzávat noha z pedálu, promokneme nebo budeme zbytečně ztrácet energii při došlapu.

Na co má vliv cyklistická obuv:
stabilita nohy
efektivita šlapání
bezpečnost
pohodlí při jízdě
držení nohy na pedálech

 

Kde budete jezdit

Jako u všeho bychom se i u výběru bot na kolo měli napřed zamyslet, kde vlastně chceme jezdit a co budeme od obuvi očekávat. Budeme absolvovat výlety s občasnou chůzí, čeká nás celodenní jízda po silnicích nebo vyrážíme na terénní traily? To, zda budeme chtít v botách jen jezdit a chceme efektivní jízdu, nebo se během výletu chystáme třeba na prohlídky památek a potřebujeme v botách i chodit, je totiž zásadní. Odvíjí se od toho typ boty a to, zda potřebujeme boty s nášlapem, nebo bez nášlapu.

 

S nášlapy, nebo bez nášlapů?

Otázkou proto je, zda budeme používat nášlapné pedály nebo takzvané platformy bez nášlapů. Cyklistické tretry a boty pro nášlapné pedály se obecně doporučují zkušenějším jezdcům. Jízda s nimi totiž vyžaduje jistou míru techniky při jízdě, naučí se to ale prakticky každý. Boty bez nášlapů pro běžné pedály můžete využívat právě na takových vyjížďkách, kde sesedáte a chcete v nich absolvovat i nějaké ty pěší zážitky, nebo pokud se chystáte na náročné traily, kde je potřeba častěji odšlápnout na zem.

Silniční tretry

Obuv s nášlapy se hojně využívá u silničních kol. Silniční tretry mají hladkou podrážku, aby každé šlápnutí bylo co nejefektivnější. Takové tretry jsou zároveň lehké, prodyšné a podrží vás i na 100km vyjížďkách, nejsou ale dělané na chůzi.

MTB tretry

Výrobci ale myslí samozřejmě i na cyklisty, kteří chtějí tretry s nášlapem používat na horských kolech. MTB tretry mají nášlapnou tvrdou podrážku, zpevněnou špičku kvůli bezpečí v terénu a do jejich přední části boty můžete přidělat hroty. Díky tomu můžete sesednout a kousek dojít pěšky, přeskočit kořeny nebo překonat nesjízdné kameny. Tyto boty ale nejsou dělané na delší chůzi.

Boty na kolo bez nášlapů

Boty bez nášlapů, tedy boty na klasické pedály, jsou zase vhodné pro začátečníky a rekreační jezdce, nebo naopak pro cyklisty, kteří potřebují v těžkém terénu sundat nohu z pedálu nebo ji po něm v případě potřeby posouvat.

 

Cyklistické nášlapné tretry Boty na klasické pedály

 

Sezónnost a boty na kolo

Stejně tak je výběr cyklistické obuvi důležitý vzhledem k sezóně. V létě od boty vyžadujte prodyšnost a lehkost, v zimě zateplení a voděodolnost.
Díky zatepleným tretrám se nemusíme vyjížděk vzdávat ani v zimě, kdy teploty klesají. Zimní tretry jsou vyšší, nejčastěji jsou vybavené voděodolnou membránou a jsou zateplené, aby i zimní jízda byla komfortní, i když je všude kolem sníh nebo voda. Případnou alternativou mohou být návleky na tretry, které botě nabídnou i vysokou ochranu proti dešti s větru, neizolují však nohu odspodu.

 

Zimní tretry na kolo – doporučujeme
Zimní tretry LAKE MXZ304 Zimní tretry LAKE MX146

 

Velikost boty – jiná než u klasické obuvi

Velmi důležitý je i výběr velikosti. Ten se liší od klasických bot. Pamatujte, že při sportu má noha tendenci natékat, a tak volte takovou botu, která vám poskytne prostor, ale zároveň nohu stáhne a nebude v ní „plavat“.

Důležitá je i výška nártu. Tretry vám špatný výběr střihu neodpustí a nepovolí tak jako klasické boty. Pokud nechcete při jízdě zažít opravdu nepříjemnou bolest, doporučujeme tretry i jinou obuv na kolo vždy pořádně vyzkoušet. Musí vám padnout její střih, velikost i pevnost. S tím vám rádi pomůžeme u nás na prodejně a najdeme s vámi ideální obuv na kolo. Ať už na zimu, nebo na léto.

 

  Doporučujeme upínací systém BOA. Jde o utahování bot pomocí ocelového lanka. Tento systém vám umožní milimetrové dotažení tretry tak, jak aktuálně potřebujete. Navíc je na něj doživotní záruka. Tento systém najdete zejména u značky Lake.  
   

Na co se tedy dívat – krátké shrnutí

 
Určení - V základu řešíme, zda chceme s nášlapem, nebo bez nášlapu. Potom vybíráme účel a to, kde budeme jezdit. Les, silnice, terén, nebo třeba výlety spojené s chůzí.
Materiál – Boty by měly být prodyšné a v ideálním případě i nepromokavé. Na kole nikdy nevíte, co potkáte za počasí.
Podrážka – Čím pevnější je podrážka cyklo boty, tím je efektivita šlápnutí do pedálu vyšší. Pro rekreační jízdu stačí měkčí a ohebnější podrážka, abyste v botě mohli i chodit.
Velikost – Bývá jiná než u klasických bot. Cyklo boty tedy doporučujeme vždy vyzkoušet. S tím vám rádi pomůžeme u nás na prodejně!
Systém zapínání – Sportovnější modely mívají systém BOA, modely pro rekreaci klasické tkaničky nebo suché zipy.
Sezónnost – Chcete jezdit v létě? Vybírejte lehké a prodyšné boty. V zimě zase speciální zimní tretry se zateplením a voděodolností.
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení