Pohony Shimano STePS

Shimano STePS je bezpochyby jedním z nepropracovanějších systémů pro elektrokola. Shimano vyvíjí systém jako celek, na rozdíl od mnohých konkurenčních výrobců neslučuje motor, baterii a ovládací panel od různých dodavatelů. Celý systém proto pracuje v dokonalém souladu, což vede k efektivnější dopomoci nebo delším dojezdům i bez přehnaně velké kapacity baterie.

O některých výhodách systému Shimano StePS jsme již psali v článku souvisejícím s benefity elektrokol Rock Machine. Využití jednotlivých typů motoru si ale představíme zvlášť, spolu s tabulkou znázorňující nejdůležitější parametry, které jednotlivé pohony odlišují.

Shimano STePS není jeden typ pohonu. Dělí se na několik odlišných pohonů, z nichž každý je určený pro jiné využití. Na své si tak přijde klasický turista, člověk dojíždějící do práce, ale také extrémní biker, který si libuje v náročných stoupáních a ještě náročnějších sjezdech.


Přehled aktuálně dostupných pohonů Shimano:

Shimano STePS E5000:

Novinka mezi pohony Shimano - E5000 - je pohon určený především pro městská a krosová elektrokola. Nízký kroutící moment (40 Nm) přispívá k nižší spotřebě energie a proto jsou elektrokola s tímto pohonem schopna dojet až 185 km na jedno nabití s kapacitou baterie 504 Wh. Při maximální podpoře přidává pohon 200 % k Vámi vydané energii, což bohatě dostačuje pro většinu klasických cyklistických vyjížděk.


 
 

Shimano STePS E6000:

Jedná se o starší a již méně používaný pohon, vyvinutý původně pro jízdu na stezkách a v lehkém terénu. Svou vahou 3,2 kg se neřadí k nejlehčím, ale v současné době je možné jej pořídit za velice příznivé ceny, což se odráží na ceně elektrokola jako takového. Díky možnosti nastavení dvou výkonostních map je vhodný na všestranné celodenní ježdění v lehčích podmínkách.


Shimano StePS E6100:

Novější pohon pro krosová kola je oproti staršímu pohonu E6000 schopen ušetřit až 20 % energie, což v praxi zaručuje delší dojezd. Vyšší kroutící moment (60 Nm) a až 230 % dopomoci Vám umožní zdolat i prudká stoupání a dodá tak Vašim výletům úplně nový rozměr. Díky přehlednému info panelu budete mít vždy na očích veškeré důležité informace, jako je rychlost, aktuální dojezd, čas a jiné.


 
 

Shimano STePS E7000:

Jeden z nejlehčích a nejkompaktnějších motorů na trhu. Je speciálně vyvinutý pro potřeby horských cyklistů s přihlédnutím k potřebě delších dojezdů a perfektně se hodí pro všechny všestranné MTB stroje, na kterých si chcete užít rychlou dávku adrenalinu, ale také výlet s rodinou. 3 úrovně nastavení dopomoci Vám umožní přizpůsobit pohon každé vyjížďce i pomocí mobilního telefonu.


Shimano StePS E8000:

Výkon, výkon a nic než výkon. 2,8 kg vážící minimalistický motor s vysokým kroutícím momentem a možností nastavení jednotlivých úrovní dopomoci ve třech režimech. Díky svým rozměrům umožňuje stavbu kola téměř neodlišovat od klasického MTB. Najdete jej na elektrokolech pro ty největší fajnšmekry, kteří se chtějí vracet z kola s vyplavenými endorfiny na maximum. Ideální pro kolmá stoupání a strmé sjezdy.


 

Srovnání základních parametrů pohonů STePS:

  E5000 E6000 E6100 E7000 E8000
váha 2,5 kg 3,2 kg 2,88 kg 2,8 kg 2,8 kg
kroutící moment 40 Nm 50 Nm 60 Nm 60 Nm 70 Nm
možnost nastavení NE ANO/2 úrovně ANO/2 úrovně ANO/3 úrovně ANO/3 úrovně
e-tube ANO ANO ANO ANO ANO
bluetooth ANO NE ANO ANO ANO

 

Kromě jednotlivých motorů nabízí Shimano také různé druhy baterií. Všeobecně lze říci, že pro každé kolo se najde v sortimentu Shimano vhodná baterie. K vidění jsou baterie rámové (semi-integrované i integrované), nebo nosičové. Všechny typy baterií jsou k dostání s kapacitou 418 Wh nebo 504 Wh, do budoucna však Shimano plánuje spolupráci s externími dodavateli, kteří budou vyrábět baterie s kapacitami ještě vyššími. Tyto baterie budou samozřejmě pečlivě zkoumány a testovány a bez schválení Shimano nebude možné je na kolech s tímto pohonem využívat.

     

 

Podobně jako s bateriemi je to i s ovládacími panely. Na pohonech Shimano STePS vždy nejdete oddělená ovládací tlačítka od informačního displeje. Je to zejména kvůli možnosti nastavení tlačítek tak, aby ovládání bylo každému jezdci přijemné a přirozené, a mohl se tak věnovat jízdě naplno a nepřemýlet, jak přehmátnout na panel. To samozřejmě vede také k daleko větší stabilitě při jízdě a tím pádem i bezpečnosti.

 

 

Na pohonech E7000 a E8000 naleznete zpravidla displeje menšího charakteru, které jsou umístěny ve spodní části středu řídítek, aby byly ochráněny před překážkami v terénu. U pohonů E6100 (E6000) a E5000 nalezneme displeje větší, umístěné nad představcem ukazující větší množství informací na větším displeji. Na všech typech displejů naleznete všechny potřebné informace, jako jsou aktuální rychlost, zvolená podpora šlapání, dojezd, celkové kilometry a další.

 

 

Na elektrokolech v našem sortimentu naleznete všechny typy zmíněných Shimano pohonů. Pokud si stále nejste jistí, který z pohonů je pro Váše cyklistická dobrodružství nejlepší, neváhejte se zastavit na prodejně ve Starých Čívicích. Rádi Vám zodpovíme veškeré dotazy a poradíme Vám s výběrem toho pravého elektrokola pro Vás.