Jak vybrat dětské kolo

Vytvořeno29.11.2022

Jak vybrat dětské kolo? Pozor na velikost i barvu, kterou váš potomek chce

Výběr dětského kola je pro vaše dítě velkou událostí. Pro vás ale nemusí být jednoduchý, a to zejména kvůli velikostem a provedení kol, která můžete v obchodech najít. Jak vybrat dětské kolo, aby vašemu potomkovi skvěle sedělo, a to velikostně i svým provedením?

Na tabulky se nespoléhejte a vždy vyzkoušejte velikost

Než se rozhodnete pro konkrétní dětské kolo, doporučujeme jej vždy osobně vyzkoušet, a to kvůli bezpečnosti i kvůli zdravému fyzickému rozvoji dítěte. Tabulkové velikosti, kde je uvedený věk a výška dítěte, jsou totiž spíše orientační a není dobré podle nich určovat velikosti kol. Každé dítě totiž roste jinak. Některé má delší nohy, jiné delší ruce. Proto si na kolo potřebuje sednout, aby odborník posoudil, jakou velikost zvolit.

Špatně zvolená velikost kola může napáchat škody. Pokud dítě jezdí na příliš malém kole, může to vést k nechtěnému namáhání zad a nohou. To se může projevit na špatném vývoji dítěte. Příliš velké kolo zase není bezpečné a komfortní.

Proto doporučujeme vždy s potomkem zajít na prodejnu, kde vám vždy poradí odborník, a pomůže vám rozklíčovat, jakou velikost kola vaše dítě právě potřebuje.


Velikosti dětských kol

Dětská kola jsou rozdělená podle velikosti zapletených kol. Velikosti rámu jsou zejména u větších typů kol také rozděleny, nicméně nehrají takovou roli, jako u kol dospělých. Dvě velikosti rámů XS a S najdete většinou u kol kategorie 27,5" a 29".

Standardem jsou tyto velikosti:
12" 26"
16" 27,5"
20" 29"
24"  


 

Každé dítě roste jinak a má jiné nároky, a tak není radno spoléhat se na tabulky. Ideální je velikost vyzkoušet a probrat s odborníkem, zda je zkoušené kolo tím nejlepším.

S tím vám rádi pomůžeme v naší prodejně v Čívicích u Pardubic.

 

 

Kolo jako dárek pro dítě?

Možná chcete kolo pořídit pro své dítě jako dárek a nechcete mu kazit překvapení. V takovém případě doporučujeme zkusit kolo například u známých, kteří mají děti v podobném věku. Nemáte-li takovou možnost, můžete se přijít podívat na naši prodejnu se záminkou, že se jdete sami podívat. My mezitím necháme vašeho potomka projet se na kole, „aby se nenudilo“ a dokážeme tak velikost vybrat.

Barva není důležitá? Pro vaši ratolest ano!

Z naší zkušenosti radíme nenutit dětem barvy a vzhled kola, které se jim doopravdy nelíbí. Většinou se pak stane, že děti na kole odmítají jezdit. Nám dospělým to přitom většinou přijde jako malichernost. Pro děti je však důležité, aby se jim kolo líbilo.


Jednotlivé velikosti dětských kol

Pojďme se blíže podívat na jednotlivé velikosti kol. Budete tak mít představu o tom, jaké máte možnosti a můžete předem orientačně určit, kolem které velikosti se vaše dítě pohybuje. Výběr na prodejně poté bude jednodušší.

12" kola – „First bike“ a odrážedla

• Přibližně 2-3 roky a 90 cm

Jde o nejmenší kola, která jsou základem ježdění. Mají jeden převod, brzdu šlápnutím dozadu („torpédo“) a balanční kolečka. Jejich variantou bývá odrážedlo, které je většinou ve stejné velikosti. Právě díky odrážedlům je kategorie 12“ dětských kol dnes upozaděna. Odrážedla navíc děti naučí držet rovnováhu a díky tomu se vyhnete nutnosti jezdit s balančními kolečky.
Prohlédnout 12" kola ›

16" kola – Základ balancování

• Přibližně 4 roky a 110 cm

Tato kola mají stále jeden převod. Někteří výrobci, například Rock Machine, osazují tato kola balančními kolečky, která se dají sundat, jiní je dělají již bez koleček, protože děti umí balancovat právě díky odrážedlům.

Dítě proto pozorujte, protože je potřeba rozpoznat, jestli je na čase kolečka sundat. V tom nebuďte příliš bojácní. Každý si čas od času „lehne“. Jak se říká – kdo nepadá, nejezdí.

Prohlédnout 16" kola ›

20" kola – Kolo plné změn

• Přibližně 6 let a 120 cm

Toto kolo s sebou přináší několik změn. Nemá již balanční kolečka, a tak by dítě mělo už zvládat rovnováhu při jízdě i zastavování. Další změnou jsou ráfkové brzdy – kolo nemá brždění šlápnutím dozadu. To je potřeba dětem vysvětlit, ať používají nejprve zadní brzdu.

Další novinkou je u 20" kol přehazovačka. Většinou mají tato kola 6 převodů, které dětem pomáhají zejména do kopců nebo při rozjíždění. Některé modely můžeme pořídit i s odpruženými vidlicemi. Hodně výrobců od tohoto prvku upustilo, aby se kolo odlehčilo. Většina dětí navíc nemá takovou hmotnost a celkově nesedí na kole tak, aby vidlici využily.

Prohlédnout 20" kola ›

24" kola – Kolo, které už má vše

• Přibližně 8-9 let a 125 cm

Tato kola se už podobají klasickým dospěláckým horským kolům. Často mají odpružené vidlice, které se tvrdostí přizpůsobují menší váze a dvě přehazovačky.

U 24" kol můžeme pozorovat více rozdílných modelů. Některé jsou vhodné do terénu, jiné zase na silnici – mají například pevné vidlice a hladší pláště.

Někteří z výrobců tato kola nabízejí s kotoučovými brzdami, jiní zase s odlehčeným rámem a pevnou vidlicí pro nejnižší váhu. I proto vám rádi poradíme s jeho výběrem.

Prohlédnout 24" kola ›

26" kola – Kolo jako pro dospěláka

• Od cca 130 cm

Pro vyšší děti nebo ty, které rychle rostou a jízdu na kole mají v malíčku, nabízejí výrobci 26" kola, což byl dříve rozměr i pro dospělého člověka. Dětská 26" kola mají zkrácenou geometrii, kratší rám a představec.

Osazená jsou podobně jako 24" kola, ale vydrží déle, když dítě rychleji roste. Zároveň jsou o něco rychlejší a komfortnější. Větší průměr je ale náročnější na ovládání, a tak je potřeba brát v potaz cyklistické zkušenosti a dovednosti vašeho potomka.

Prohlédnout 26" kola ›

27,5" a 29" – Juniorské speciály

• Od cca 140 cm

Jako poslední stupeň dětských, nebo respektive juniorských, kol tu máme 27,5“ a 29“ kola. Jedná se už o prakticky o kolo pro dospělého, pouze na sníženém rámu. Tato kola vynikají skvělým odvalováním díky velkým průměrům kol, hodí se tak zejména pro zručné děti, které opravdu rády jezdí kdekoliv.

V nabídce jsou nejčastěji s jedním převodem vpředu a vícerychlostní kazetou vzadu. Pro úsporu váhy výrobci také častěji sahají po pevných hliníkových vidlicích, o tlumení nárazů se postarají velké průměry kol.

Prohlédnout 27,5" kola ›

Prohlédnout 29" kola ›


Shrnutí pro výběr dětského kola

Pokud je to jen trochu možné, nechte dítě, ať si kolo vyzkouší.

Nechte si při výběru poradit od školeného prodejce.

Přihlédněte k názoru a vkusu dítěte. Vyhnete se tomu, že na kole nebude chtít jezdit.

S výběrem kola vždy zkontrolujte i helmu. Zda je v pořádku a jestli z ní dítě nevyrostlo.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení