Jak vybrat správné osvětlení na kolo

Vytvořeno03.11.2022

 

Bezpečí, ohleduplnost, praktičnost. Osvětlení na kolo má mnoho významů a zejména během zkracujících se podzimních dní je potřeba myslet na to, že vidět a být viděn je pro cyklistu klíčové. Mnoho cyklistů totiž vyjíždí v ranních hodinách, kdy je pošmourno a tma, do práce a také se z ní za tmy vrací. Jsou samozřejmě i cyklisté, kteří nechtějí ani na podzim a v zimě přijít o své pravidelné projížďky. Jak ale světlo na kolo vybrat, abyste mohli bez starostí vyjet?

 

Město, nebo příroda?

Než se ponoříte do výběru osvětlení na kolo, je důležité si uvědomit, jaké vlastně budete potřebovat. Potřebujete zlepšit svou viditelnost za šera a za tmy, nebo potřebujete sami vidět na cestu? Případně od světla chcete obojí? Podle toho potřebujete buď bezpečnostní světla, nebo světlomety, které osvětlí vaši cestu.

 

 

 

Blikačky: Aby vás nepřehlédli…

Pokud má vaše světlo na kolo zajistit, aby vás nepřehlédli ostatní účastníci provozu ve městě, vybírejte bezpečnostní světlo – blikačky. Přední světla na kolo musí být bílá a zadní červená. Tu mějte na kole v každé situaci. S blikačkami budete dobře vidět, ale není jejich účelem, abyste viděli vy sami.
Jako doplňky blikaček vám mohou sloužit reflexní prvky, jako jsou pásky, návleky nebo odrazky. Pamatujte, že čím víc budete při jízdě na kole ve tmě vidět, tím jste ve větším bezpečí. Při výběru blikaček na kolo se raději vyhněte levným blikačkám ze supermarketů, které mohou kvůli nespolehlivé funkci ohrožovat vaši bezpečnost.

SADA BLIKAČEK ROCK MACHINE S.LIGHT 40 BLIKAČKA ZADNÍ SMART 308R MINI GEM

 

Svítidla: Když potřebujete vidět na cestu

Jezdíte-li večer na kole na tratích, které nejsou osvětlené, nebo se chystáte na večerní vyjížďky, budete potřebovat výkonný přední světlomet bílé barvy. Až budete takové světlo vybírat, doporučujeme světlo se svítivostí od 300 lm výše. Díky takovému uvidíte na cestu i tam, kde není pouliční osvětlení. A samozřejmě platí, že čím více lumenů, tím vyšší svítivost můžete očekávat. Pro představu, nejsilnější světla mají i přes 2000 lm.

Praktická jsou také taková světla, která mají více režimů svícení. Podle toho si můžete zvolit například intenzitu svícení nebo třeba blikání.

 

Výkonná světla na kolo
SVĚTLO PŘEDNÍ SMART SUBURB PŘEDNÍ SVĚTLO KNOG BLINDER ROAD 600 SVĚTLO PŘEDNÍ SMART POLARIS 650

 

Dosvit a délka kužele

U světla je dobré řešit také světelný kužel – tedy to, zda světlo svítí do stran. I ve městě je vhodné, když je světelný kužel širší, protože vám právě takové světlo pomůže být viděn. V lese a na neosvětlených stezkách zase díky širšímu světelnému kuželu uvidíte případnou zvěř nebo jiné překážky.

Baterie, její výdrž a napájení

Světel, která jsou napájena klasickými alkalickými bateriemi, je stále méně. Kvalitní světla na kolo mají nejčastěji Li-Ion baterie, které se pyšní svou dlouhou výdrží a možností je kdykoliv dobíjet přes USB nebo Mikro USB.
Jak dlouho bude svítit, záleží na kapacitě baterie, počtu LED diod, intenzitě svícení a také na počasí (v chladu se kapacita baterie snižuje). Pokud se chystáte na delší výjezd, nebo jste nestihli světlo dobít, dejte si pro jistotu do batohu powerbanku.

Umístění světla – nejen na řídítka

Zatímco zadní světla je možné připnout na sedlovku nebo v případě městských kol na košík, přední světla nejčastěji upevňujeme na řídítka. Tam patří i podle vyhlášky. Samotný mechanismus připevnění by měl být snadný, abyste se před vyjížďkou netrápili nad přiděláváním světla, ale stejně tak odolný vůči nejrůznějším otřesům a nárazům (zkontrolujte, jestli je při otřesech světlo stabilní). Můžete se setkat i s mechanismem připevnění na helmu.
Praktické jsou i čelovky, ale pouze jako doplněk k hlavnímu světlu. Pokud totiž světlo není umístěné na řídítkách a nesplňuje předepsané parametry, není jako osvětlení kola uznáváno.

 

Shrnutí: na co se soustředit při výběru světla

Pojďme si shrnout parametry, podle kterých světlo na kolo vybírat:

• Blikačky vs. svítidla – Chcete být viděni, nebo si osvětlovat cestu za tmy? Pro osvětlení cesty vyberte výkonnější svítidlo. Abyste byli vidět na silnicích, sáhněte po blikačkách – dopředu po bílé, dozadu po červené.

• Ideální svítivost předních světel – Od 300 lm výše pro osvětlení cesty.

• Umístění – Přední světlo by mělo být umístěné na řídítkách. Jako doplněk je možné používat čelovku, která zajistí ještě lepší viditelnost. Červené světlo patří dozadu, dopředu je potřeba mít bílé.

• Světelný kužel – Vhodnější je širší světelný kužel, díky kterému budete vidět na cestu i budete viděni na silnicích.

• Napájení – Vhodnější jsou světla vybavená nabíjecími bateriemi s možností dobíjení přes USB nebo Mikro USB.

 

 

  Výběr nejprodávanějšího osvětlení na kolo, které máme v nabídce, si můžete prohlédnout v naší prodejně Kola Pešek ve Starých Čivicích. Rádi vám světla předvedeme a doporučíme to nejlepší.  

 

 

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení