Proč jezdit na elektrokole?

Vytvořeno07.02.2023

Víc zážitků i pohybu. Elektrokolo z vás lenocha určitě neudělá

Horské, krosové, celoodpružené enduro, ale i speciální skládací elektrokolo. Z nabídky nejrůznějších elektrokol si dnes snadno může vybrat úplně každý. Nadšený sportovec i aktivní důchodce. I přesto před jeho nákupem panuje spousta obav. Pojďme se podívat, jak si elektrokolo správně vybrat a jaké výhody vám přinese.

 

Nejčastější obavy při nákupu elektrokola

     
Otázek a zároveň určitých obav je před pořízením elektrokola se objevuje spousta, ale převážná většina z nich se dá ale během nákupu lehce odbourat. Stačí přijít na prodejnu a společně si říct, co od elektrokola očekáváte.
 • Nejsem na elektrokolo ještě mladý?
 • Zvládne elektrokolo všechno, co od něj potřebuji?
 • Budu mít elektrokolo kde servisovat?
 • A co baterie? Jak je to s její životností?
 • Nenechá mě elektrokolo někde ve štychu? Bude mít dostatečný dojezd?
 • Neudělá ze mě elektrokolo lenocha?

V dnešní době najdete na trhu elektrokola prakticky pro každého - od začátečníka po závodníka. Kopírují nabídku běžných kol a zároveň jsou osazena elektronikou různé úrovně. Od toho se odvíjí i jejich cena.

I kvalitní a dostupný servis už by měl být v kvalitních prodejnách samozřejmostí, a to včetně diagnostiky. Pokud si s něčím nebudete vědět rady, proškolení mechanici vám ochotně poradí. Skvělou zkušenost máme i se spoluprací se servisními centry dodavatelů, kteří obratem pomohou s jakýmkoliv problémem.

 

 

Proč, kde a za kolik? Na tyhle otázky musíte znát odpověď

Ještě, než si elektrokolo půjdete vyhlédnout, zvažte hlavně to, k jakému účelu vám bude sloužit. Od toho se bude odvíjet typ elektrokola.

Typy elektrokol:

 • horské
 • celoodpružené enduro
 • trekingová a krosová
 • gravel elektrokola
 • silniční elektrokola
 • městské
 • skládací
  Jakmile si vyberete typ elektrokola, ujasněte si, kde s ním plánujete jezdit. Podle toho budete vybírat jeho nejdůležitější části: motor a baterie.  

 

Pro městské ježdění

Jste cyklista, který jede na nákup po městě, na kávu s přáteli, nebo občas do práce? V takovém případě vám bude bez problémů stačit elektrokolo městské. Takové elektrokolo má menší kapacitu baterie a základní zadní pohon. Nebudete od něj čekat celodenní výdrž v horách, ani obrovskou sílu motoru. Městské elektrokolo vám bohatě stačí na přesun z bodu A do bodu B a jeho pořizovací cena bude spíš nižší.

Do horského terénu

Máte v plánu jezdit po horách a v náročnějším terénu? Pak musíte počítat s tím, že vám nějaký základní model elektrokola nebude stačit. Je to stejné jako při výběru čehokoliv jiného. Od bot až po nový automobil. V horách na elektrokole oceníte v první řadě vyšší výkon motoru, který bude zabírat tak, jak budete šlapat, nebude vás rozhazovat z tempa a adekvátně vám pomůže zvládnout jakoukoliv cestu. Zároveň budete potřebovat větší kapacitu baterie, která bude dostatečně dlouho výkon „živit“ a nenechá vás konec vyjížďky dojít pěšky.

Výkonnější horské elektrokolo znamená také vyšší pořizovací cenu. Je pro vás v danou chvíli cena příliš vysoká? Nesnižujte své nároky, ale spíš nákup odložte, ušetřete nějaké peníze nebo popřemýšlejte o nákupu na splátky. Není totiž nic horšího, než být po pořízení neadekvátního (a pořád dost drahého) elektrokola zklamaný a snažit se ho podat přes bazar.

 

 

Elektrokolo i pro náročné sportovce

Už dávno neplatí, že na elektrokole jezdí jen nesportovci. Naopak. Výrobci se čím dál tím víc snaží přiblížit horská i silniční elektrokola kolům klasickým - ať už ovladatelností, váhou nebo jízdními vlastnostmi. Elektrokolo tak ocení i sportovci, protože jim ušetří velké množství času. Třeba v terénu můžete na elektrokole podat skutečně intenzivní sportovní výkon.

Do kopce využijete pomoc motoru a když budete chtít, můžete si máknout i vlastní silou. O to intenzivněji, o co víc vám bude pomáhat motor. Zní to zvláštně?

Středové motory jsou dnes nastavené na maximální citlivost vašeho šlápnutí. Jen vy sami tím pádem donutíte motor k práci - zadarmo vás nepoveze. Cestou dolů pro vás bude výzvou udržet těžší horské elektrokolo na trailu nebo stezce. Vyšší váha elektrokola a s ní spojená lepší přilnavost kol k podkladu vám naopak umožní posunout rychlost projíždění každého trailu.

Nemáte zkušenosti? Nevadí! Elektrokolo sedne i začátečníkům

S elektrokolem se nemusíte bát vyrazit na delší výlet nebo do kopců ani po zimním nicnedělání. Úroveň dopomoci motoru si nastavíte přesně podle svých možností a sil. Jak na rovinkách, tak i v kopcích. Děsit vás nemusí ani intuitivní ovládací panel, dlouhé přemýšlení nad volbou asistence nebo nad přizpůsobováním svého jízdního stylu elektrokolu. Jedete na něm úplně stejně, jako na kole klasickém. Řadíte čistě pocitově a stejně tak volíte i přípomoc motoru.

Nechce se vám tolik šlapat? Nevadí, zvolte si vyšší úroveň i na rovině. Ale pozor, samo to nepojede, šlapat musíte pořád. To je zároveň dalším velkým přínosem pro cyklistu – začátečníka. Ať s motorem nebo bez něj, stále pracujete na své fyzické kondici.

Před nákupem si kolo na prodejně důkladně vyzkoušejte a nespoléhejte se jen na internetové recenze a testy. Musí vyhovovat vám. Pokud jste navíc elektro cyklistikou nepolíbení, můžete využít půjčovnu, díky které si elektrokolo projedete o víkendu v klidu s rodinou nebo přáteli.

 

Těžší terén, delší vyjížďky. Výhod má elektrokolo ale mnohem víc

Ukázali jsme si, že elektrokola mají spoustu výhod pro každého z nás. Od začátečníka až po profesionála. Lidem se slabší kondicí, kteří nesedí na kole každý den, umožňují sportování i bez fyzické přípravy. Cyklistům v pokročilém věku usnadňují jízdu na kole, která je přirozeně provázela celým životem. Kovaným a nadšeným bikerům šetří čas, zvyšují intenzitu tréninku, ale také otevírají nové výzvy. Zkuste si někdy, co všechno se dá na elektrokole vyjet.

Srovnávají také výkonnostní rozdíly a dopřejí vaší partnerce či partnerovi strávit více společných chvil při sportu bez čekání na “toho pomalejšího” .. (přiznejme si, že žádný profesionál to nemá moc rád). A elektrokola vás také dostanou na místa, kam byste na běžném kole jen horko těžko vydupali. Je super pocit vyšlapat na Černou horu a nepotřebovat lanovku.


 

Přemýšlíte o pořízení elektrokola, nebo jste jen zvědaví, jaké to je na něm jezdit? Zastavte se na naší prodejně ve Starých Čívicích a vyzkoušejte si elektrojízdu na vlastní kůži.

 

 

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení