Sezóna na pláštích Schwalbe

Vytvořeno08.12.2022

Vybrat pláště na horské kolo, které splní všechna očekávání a ještě navíc vydrží a nezruinují vás je asi snem každého bikera. V případě enduro kola, které je vystavené různým extrémním podmínkám a drsnému zacházení to platí dvojnásob. Vzhledem k tomu, že se jezdí a závodí na různých tratích, od rychlých a suchých flow pasáží, přes hrabanku s kořeny a kameny, po extrémně mokré blátivé tratě, vyplatí se zainvestovat do alespoň dvou typů pláště, minimálně pro přední kolo. A protože jako valná většina nepatřím ke sponzorovaným profíkům, kteří dostávají nový materiál kdykoliv si řeknou, potřebuji takové kombinace plášťů, které zafinancuji bez problémů ze svého a budu vědět, že mi nějaký ten čas (ideálně celou sezónu) vydrží.

Schwalbe, stejně jako jiní top výrobci plášťů na kola, samozřejmě nabízí ve svém portfoliu několik verzí plášťů pro různé povrchy a podmínky. Stejné pláště s podobnými vlastnostmi nabídne jak hobíkům, tak i těm, kdo to s ježděním myslí vážně a nebojí se zainvestovat pro pár procent trakce navíc. V tomto článku vám představím pláště, které jsem pro závodní sezónu 2022 zvolil já.

Schwalbe Magic Mary SuperGravity TLE Addix Soft

 

Ačkoliv podle mého názoru vyloženě univerzální plášť neexistuje, Magic Mary je skvělou volbou pro ty, kdo chtějí na začátku sezóny něco obout a jezdit. Jedná se o plášť použitelný pro přední i zadní kolo, který dobře vede stopu, drží i v horších podmínkách typu bláto a mokré kořeny, ale zároveň má dobrý záběr na zadním kole a slušné brzdící vlastnosti. Dezén pláště je poměrně otevřený, díky tomu se v něm tolik nedrží nečistoty.

Pro mě je Magic Mary jasnou volbou pro přední kolo na tratě, kde vím, že nebude ultra mokro, hluboké bláto nebo hodně kluzkých kořenů. Jezdím ji většinu sezóny a měním pouze, když jsou podmínky extrémní bláto a mokro. Díky svému profilu dobře drží jak na suchém prašném povrchu, tak i na mokrých kamenech. Hustěji sesazené boční špunty poskytují jistotu při zatáčení na různých typech povrchu, celý dezén zároveň ale není tak vysoký, že by bylo znát "žvýkání" vzorku, když je kolo například na rozpáleném pevném povrchu.

Schwalbe Magic Mary vozím ve variantě Super Gravity, kdy je plášť tvořen 4 vrstvami kordu, a ve směsi Soft, tedy takové, která poskytuje dobrou kombinaci přilnavosti a výdrže. Pláště jdou perfektně předělat na bezdušové provedení, přičemž sezónu Magic Mary vydržela bez vložky v plášti a bez jediného defektu.


Schwalbe Dirty Dan Super Downhill TLE Addix UltraSoft

 

Po pár závodech ze začátku sezóny, kde skutečně počasí vyšlo na jedničku a jezdilo se za parádního deště a bláta, jsem pořídil pro přední kolo alternativu k Magic Mary. Schwalbe Dirty Dan je ideální volba do bláta a na skutečně mokré a kluzké tratě. Tvoří jej vysoký otevřený dezén, který se parádně zakousne do jakéhokoliv podkladu. A pokud je podklad pevný, ultra měkká směs zajistí přilnavost taky. Boční vysoké výstupky jsou podpořeny ještě jednou řadou, tudíž i ve větším náklonu nemá plášť tendenci ustřelovat.

Díky otevřenému dezénu se plášť tolik nezanáší, je potřeba ale počítat s tím, že bude taky velké množství nečistot odhazovat, rozhodně jej doporučuji kombinovat s nějakým enduro blatníkem, ať si nemusíte vytahovat bláto z mezizubních prostor. Schwalbe Dirty Dan mě až překvapil tím, jak dokáže v marastu podržet přední kolo tam, kde má být. Nicméně pozor na to vozit jej nasazený neustále. Jakmile Dirty Dana vytáhnete na suchou tvrdou trať, vzorek vám začne mizet před očima. Doporučuji si ho nechat opravdu jen jako zálohu do extrémních podmínek.

Dirty Dan vozím v provedení Super Downhill, které je tvořeno šesti vrstvami kostry pláště. Vzhledem k tomu, že při podmínkách, do kterých je určen, se vozí i nižší tlaky v pláštích, doporučuji jej používat i s vložkou do pláště pro ochranu ráfku. Nicméně šestivrstvý kord zaručil, že ani po několika "zazvoněních" ráfku, nevznikla taková trhlina, kterou by bezdušový tmel nezacelil. Směs je Ultra Soft, tedy nejměkší, kterou Schwalbe nabízí.


Schwalbe Big Betty SuperGravity TLE Addix Soft

 

Moje volba pro zadní kolo. Hustěji posázené boční výstupky připomínají Magic Mary, co tyto pláště ale výrazně odlišuje je běhoun. Ten je u Big Betty dělaný čistě na záběr a dobré brzdné vlastnosti. Střídající se široké a užší napříč poskládané špunty dobře zabírají jak na rychlém, tak i mokrém povrchu. Boční výstupky podrží v zatáčkách, ačkoliv nejsou tak stoprocentní jako u Dirty Dana. Nicméně Big Betty jsem na zadním kole vozil celou sezónu, tedy letos nějakých osm závodů za různých podmínek a k tomu nespočet vyjížděk na kamarády po trailech i ve volné přírodě. Zatím co na předním kole se pláště střídaly, Big Betty oddřela všechno sama, celou dobu pěkně v bezdušovém provedení s podporou vnitřní vložky pláště.

To mě dostává k tomu, čím mě tento plášť okouzlil asi nejvíc, a to je jeho výdrž. Zadní plášť samozřejmě schytává veškerou bídu, kterou může a vždy jsem byl zvyklý dva až tři pláště přes sezónu zničit. Nicméně Schwalbe Big Betty v provedení Super Gravity (tedy 4 vrstvy kostry) a ve směsi Soft vydržela celou sezónu. Samozřejmě je na ní znát už značná únava, na mnoha místech sákne bezdušový tmel, ale žádná díra není tak velká, aby vyžadovala knot nebo podlepení. Vzorek je taky hodně zhoblovaný, ale plášť jako takový drží krásně tvar a nikde nehází, což bylo v minulosti důvodem k výměně plášťů jiných. V tomto směru má Schwalbe ode mě palec nahoru.

Schwalbe Magic Mary a Big Betty se dají pořídit už do tisícikoruny v drátovém provedení, v bezdušové pevnější Super Gravity variantě se pak pohybují kolem 1800 Kč, což je na dnešní dobu za kvalitní plášť rozumná cena. Dirty Dan se pohybuje cenově kolem 1900 Kč, což je dáno zejména dražší směsí. Nicméně pokud jej budete měnit, dvě sezóny vám bez problémů odslouží. K předělání na bezdušový systém používám výrobky od Effetto Mariposa, tedy tmel Caffé Latex a ventilky Caffé tubeless.

 

Autor: Ondra

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení