Vybíráme typ kola

Jaký typ kola si vybrat?


V dnešní době je velké množství kol, průměrů a geometrií. Málokdo se v tom vyzná, ale přitom si chce udělat přibližný výběr kola i z pohodlí domova. Jak na to? V první řadě je třeba si určit, jak a kde budete kolo používat, k čemu Vám bude sloužit, ale také kolik času na něm chcete trávit.

Horská kola (MTB):  
Kola určena především do těžšího terénu, ale také na stezky a nezpevněné cesty. Standardně se osazují třemi typy kol - 26", 27,5" nebo 29". Nejpoužívanější je 29". Toto kolo si vybere jezdec, který bude jezdit v terénu na nezpevněných cestách, ale chce efektivní odvalování také na silnici. 27,5" horské kolo je v dnešní době řazeno spíš do kategorie juniorských, nebo případně malých dámských kol. Horská kola se dále dělí na kola s pevným rámem, nebo na kola celoodpružená.  

 

Krosová kola:  
Kola určená do lehčího terénu, ale zejména na silnice a cesty. Toto kolo si vybere jezdec, který bude kolo používat převážně na cyklostezkách, lesních cestách a na zpevněných komunikacích. Krátkodobě lze toto kolo využívat v méně náročném terénu. Konstrukce rámu je uzpůsobena pohodlnějšímu a vzpřímenějšímu posedu jezdce oproti horskému kolu.  

 

Treková kola:  
Kolo blízké kolu krosovému, je však vybaveno doplňky jako jsou blatníky, osvětlení, nosič, atp. Tato kola jsou určena hlavně na silnice a zpevněné cesty. Tento typ kola je nevhodné používat v jakémkoliv terénu.  

 

Silniční kola:  
Tato kola jsou svojí konstrukcí určena pro sportovní jízdu na silnicích nebo uzavřených okruzích. Vyniká převody uzpůsobenými pro rychlou jízdu a hltání kilometrů. Aerodynamice je podřízena také geometrie, která tak není tak komfortní jako například u gravel kol.  

 

Gravel:  
Gravel, nebo také "štěrkolet", je sportovní kolo, které původně vzniklo pro tzv. bikepacking, tedy kompletní osazení brašnami a cestování na dlouhé vzdálenosti. V poslední době přechází do kategorie, kterou bychom ještě před pár lety nazvali jako cyklokros. Gravel na první pohled vypadá jako silnička, ale má kratší geometrii, sedíte na něm vzpřímeněji. Pláště jsou, podobně jako na krosovém kole, voleny jak na silnici, tak i na lehký terén. Taktéž převody jsou oproti silničce lehčí, aby byl gravel dobře využitený i v terénu.  

 

Trailová a enduro kola:  
Kola určená do nejtěžších terénů a sjezdů, na první pohled rozeznatelná díky robustní stavbě celoodpruženého rámu, vysokým zdvihům tlumičů a širokým plášťům. Trailová kola jsou postavena tak, aby se na nic dala ujet i slušná porce kilometrů. Enduro kola jsou cílená na sjezdy a extrémní zatížení, většinou (ale ne zpravidla) na úkor jízdy po rovné cestě.
 

 

typ_kola
Vytvořeno09.04.2021