Jak si vybrat cyklistickou přilbu

Vytvořeno26.03.2014
Součást cyklistické výbavy, která rozděluje cyklisty na dva tábory.

Jedni tvrdí, že je přilba omezuje v pohybu či rozhledu a proto jezdí bez ní, zatímco ti druzí bez přilby nedaji ani ránu. Pravdou je, že cyklistická přilba je jedním z nejzákladnějších a zároveň nejzásadnějších ochranných prvků, kterými se může cyklista chránit.
 
Technologie:    
     
 

V dnešní době, kdy jsou technologie a materiály na takové úrovni, že u většiny cyklistických přileb váha už není problém, k žádnému omezení při nošení přilby nedochází. Cyklistická přilba již zachránila nespočet životů. Stále více cyklistů si tento fakt uvědomuje a přilbu bere jako nedílnou součást cyklistické výbavy.

Nejčastěji používanou technologií výroby přileb je In-Mold. Jedná se o pevné spojení laminátové skořepiny s vnitřním polystyrenovým skeletem. Takto vyrobená přilba je lehká a pevná, schopná efektivně pohltit většinu nárazů a ochránit tak hlavu cyklisty.


Čeho se tedy při výběru držet?

Základním úkonem při výběru přilby by mělo být její vyzkoušení. Zjístíme tak, jestli přilba tvarově sedí tak jak má, jestli je pohodlná a jestli máme při jejím nasazení dobrý výhled.   Pro správné určení velikosti přilby, můžete použít orientační tabulku:
   
Velikost Obvod hlavy
XS 53-54 cm
S 55-56 cm
M 57-58 cm
L 59-60 cm
XL 61-62 cm
XXL 63-64 cm
XXXL 65-66 cm
Velikost přilby    

Přilba musí mít správnou velikost nejen proto, aby byla pohodlná, ale aby také plnila správně svou funkci. Velikost přilby je ve většině případů uváděna jako obvod hlavy v centimetrech, případně označením velikosti jako u oblečení (XS,S,M atd.).

 
Aby přilba správně seděla, je velice důležité přesné změření obvodu hlavy. Obvod hlavy se měří těsně nad obočím v místě, kde je obvod hlavy největší. Nejideálnější variantou je, změřit obvod několikrát a následně vypočítat průměr naměřených hodnot. Je třeba myslet na to, že tvar lebky není pro všechny stejný a nelze tedy zaručit, že Vám helma přesně padne. Pro stoprocentní jistotu je nutné přilbu vyzkoušet.  
 
Váha přilby
Důležitým kritériem pro výběr přilby je její váha. Težká přilba může v krajním případě způsobovat bolesti hlavy a krční páteře. To platí jak u přileb pro dospělé, tak zejména pro dětské přilby. Vždy je lepší připlatit si za kvalitnější a lehčí přilbu, než ušetřit pár korun a potom se na kole zbytečně trápit. U top modelů se dokáží výrobci s váhou přilby dostat i pod 200 gramů.
 
Vnitřní výstelky
Vnitřní výplň přilby výrazně přispívá ke komfortu při nošení. Zároveň napomáhá lepšímu odvětrání prostoru mezi hlavou a přilbou. Vždy volíme přilbu, ve které bude vnitřní prostor výstelkami optimálně vyplněn.
 
 
  Upínací systém
  Nastavení upínacích řemínků a stahovacího pásku pro korekci obvodu je také nedílnou součástí výběru. Existuje více systémů pro nastavení stahovacího pásku. Jako nejjednodušší a funkčně nejlépe provedený se jeví systém otočného kolečka (BOA). Tento systém používají např. přilby KED.
  Štítek
  Přilba může být vybavena štítkem proti slunci, který zároveň plní i funkci ochrannou. Zpravidla bývá odnímatelný a každý si tak může vybrat, jestli štítek na přilbě bude používat či nikoliv.Toto je několik základních rad pro výběr cyklistické přilby. Pokud by přece jen bylo něco nejasné, neváhejte nás kontaktovat s jakýmkoliv dotazem na email info@kolapesek.cz.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení