Rock Machine Blizzard XCM vs. Blizzard TRL (1. část)

Modely celoodpružených 29“ horských kol nejsou u Rock Machine novinkou, v sezóně 2019 ale vzniklo nové dvojí pojetí této kategorie kol. Oba modely jsme pro Vás otestovali a porovnali na vlastní kůži. Jedná se o modely kol Rock Machine Blizzard XCM a Blizzard TRL. Oba modely jsou posazeny na kolech o průměru 29“, podobných rámech, ale přesto jsou jiného zaměření. V první části Vám představíme model Rock Machine Blizzard XCM.


Rock Machine Blizzard XCM


Rock Machine Blizzard XCM je v portfoliu kol již druhým rokem a těší se velké oblibě. Ačkoliv se na první pohled jedná o klasické devětadvacítkové celopéro, má pár specifických prvků, které ho od konkurence odlišují. V portfoliu jsou celkem tři úrovně výbavy, vybere si tak každý, od hobíka po závodníka.

První prvek je 120 mm zdvihu vpředu i vzadu, Oproti závodním 100 mm slibují více komfortu a efektivnější průchod horším terénem. Vidlice i tlumič jsou na všech modelech vzduchové s možností uzamčení na korunce vidlice, respektive těle tlumiče. Nenajdete zde žádný dálkový lockout, kterým se pyšní závodní stroje, má to ale své opodstatnění.

Úhel hlavové trubky 69°, zvýšená řídítka, a celkově výš položené řízení, už totiž jasně vypovídají o trailových ambicích tohoto stroje. Díky těmto prvkům se kolo skvěle ovládá a také není nutné přehnaně pracovat se zamykáním vidlice, protože jezdec neleží svou vahou na řídítkách. To zároveň poskytuje mnohem větší komfort, který, přiznejme si, většina z běžných bikerů od celoodpruženého kola také očekává.

Všechny modely jsou osazeny převody 1x12, které poskytují dostatečný rozsah jak na strmá stoupání, tak na rovinatější tratě. Samozřejmostí jsou hydraulické kotoučové brzdy s kotouči 180 mm na obou kolech, které umožní rychle zastavit v každé situaci. Model Blizzard XCM 70-29 je navíc osazen teleskopickou sedlovkou.

 

 

Nejlevnější Rock Machine Blizzard XCM 30-29 pořídíte za cenu 47 990 Kč, což je v porovnání s konkurencí velice příjemná cena, prostřední model Blizzard XCM 70-29 s teleskopickou sedlovkou pak za 61 990 Kč. Posledním modelem v nejvyšší specifikaci je Blizzard XCM 90-29 25th Anniversary, který byl vyroben jako speciální model k výročí 25 let značky Rock Machine. Ten je osazen karbonovými komponenty, brzdami Sram Level, nebo například vidlicí Rock Shox SID a váží pouhých 12 kg za cenu 87 990 Kč.

 

Teď ale zpět k testu jako takovému. Blizzard XCM 70-29 jsem testoval celkem na třech vyjížďkách. První etapou byl single track Jedovnice v Moravském krasu. Vyhlazené traily, klopené zatáčky, několik skoků a zejména touha jezdit rychleji a rychleji – to bylo přesně to, co Blizzardu XCM sedělo ze všeho nejvíc. Překvapila mě perfektní tuhost kola jak při stoupání, tak při rychlé změně směru jízdy. Díky teleskopické sedlovce nebyl problém se skoky ani přes větší lavice, bike byl krásně ovladatelný a svižný.

Druhou etapou tetování byl trénink kolem Pardubic, tudíž žádný hardcore, ale kombinace šotolin, lesních cest a asfaltu. Zde se až na jednu výjimku projevily skvělé vlastnosti obutých plášťů WTB Nine Line Race. Na těchto pláštích veškeré tvrdší tratě skutečně utíkají, není problém držet průměrnou rychlost lehce pod 30 km/h. Lehčí krize přišla, paradoxně díky plášťům, na singlíku kousek u Přelouče, kde byl podmáčený jílovitý podklad a pláště si ani neškrtly. Jinak Blizzard XCM 70-29 stoprocentně přesvědčil o tom, že se jedná o všestranný nástroj.

Posledním podnikem s Rock Machine Blizzard XCM 70-29 byl trénink v Pekle u Nového Města nad Metují. Lokalita, kde najedete sice jen pár kilometrů, za to ale s velkým převýšením doplněným o technické sjezdy. Poučen z minula, přezul jsem si Blizzarda na hrubší vzorek, jelikož den před lilo jak z konve. A vyplatilo se. Ve strmých stoupáních se Blizzard zakusoval do podkladu a díky řízení, které jsem si posunul níž, se eliminovalo riziko stavění kola na zadní. Ve sjezdech se choval bike opět na výbornou, jediným limitujícím faktorem jsem byl já a moje myšlenka, že jsem na tréninku sám a neměl bych se pouštět do žádných extrémů. Občas byl problém s vadnutím brzd Shimano Deore, vezmu-li ale v potaz strmost sjezdů, není se čemu divit, zabrat zde dostanou brzdy kteréhokoliv charakteru.


 

Celkově vzato hodnotím Rock Machine Blizzard XCM jako velice všestranný nástroj, který Vás i přes zadní odpružení, povozí bez větší námahy skutečně kdekoliv. Rozhodně jej doporučuji zkusit všem, které láká spojení víkendových jízd s rodinou a trailového ježdění střední obtížnosti.

Autor: Ondra