Vybíráme osvětlení na kolo

 Podzim a zima jsou charakteristické sníženou viditelností. Různých druhů osvětlení je kolem nás víc než dost, přičemž každé je samozřejmě podle výrobce tím nejvhodnějším. Jak se v tom vyznat? Na co si dát pozor a kdy se vyplatí si připlatit?

Při koupi osvětlení na kolo je důležité skutečně pečlivě zhodnotit, kudy jezdíte. Patříte-li mezi městské dojížděče, postačí Vám klasické blikačky, případně kombinované světlo dopředu. Městský provoz je většinou dobře osvětlený, tudíž je pro Vás nejdůležitější být vidět. K tomu výborně poslouží právě blikačky, jelikož přerušované svícení je daleko lépe vidět v souvislém pouličním osvětlení. Nezapomeňte ale, že ve chvíli kdy vyjedete mimo město a nebudete mít dostatečně osvětlenou cestu, může snadno dojít k pádu.

Jezdíte-li i mimo město (respektive kvalitní pouliční osvětlení), byť jen pár set metrů, určitě vyplatí si připlatit za skutečně dobře svítící světlo dopředu a zadní blikačku s taktéž větší svítivostí dozadu. Vždy zohledněte, že auto, které proti Vám pojede vyšší rychlostí Vás se slabou blikačkou či světlem nemusí zaregistrovat, jelikož jeho světla to Vaše prakticky pohltí. Stejně tak je při jízdě mimo osvětlené cesty nutné dostatečně vidět před sebe, abyste mohli zamezit střetu s chodcem či zvířetem.

Než koukneme na naše jednotlivé favority ještě připomeneme, jaké údaje můžete u osvětlení nalézt. Často se setkáváme s odlišným značením svítivosti, přičemž vyšší číslo nutně neznamená vyšší výkon. Lumen, Lux, Kandela, Watt. Každá veličina značí trochu něco jiného. Lumen a Kandela jsou jednotky světelného výkonu, Lux značí, kolik světla dopadne na určitou plochu. Pokud nejste fyzik, určitě pro Vás nebude snadně si je mezi sebou převádět. Pamatujte, že vždy máte možnost si nechat světlo předvést a vyzkoušet, abyste mohli na vlastní oči porovnat, jak hodně dané osvětlení svítí.

 

  Zadní blikačka Smart 317 R 1/2W LED
   
  Nejprodávanější zadní blikačka. Tělo blikačky je tvarované na výšku, díky čemuž blikačku můžete mít na jakémkoliv kole včetně silničky. Základem je půl-wattová červená výbojka, která je podporována dalšími dvěma diodami. Výbojka vydává oslnivý záblesk viditelný na několik set metrů, což z ní dělá ideální zadní blikačku pro neosvětlené cesty. Zdrojem energie jsou dvě AAA baterie, které vydrží bez problémů sezónu každodenního používání. Součástí balení je objímka na sedlovku a menší objímka určená na zadní stavbu kola, koloběžky či čehokoliv jiného. Smart 317 se dělá i ve variantě s akumulátorem nabíjeným přes USB nebo ve variantě s jedno-wattovou výbojkou. U té je ale třeba počítat s rychlejším vybitím.

 

  Přední světlo OWLEYE Highlux 50
   
  Světlo s USB nabíjeným akumulátorem určené pro ježdění v naprosté tmě. Po lese, po silnici, vyberte si. Supersvítivá dioda s charakteristicky tvarovanou parabolou Vám poskytne více než dost světla jak před kolem, tak i do boků. Při plném výkonu jste schopni vidět cca 30 metrů před kolo, což se dokonale hodí pro každodenní dojíždění, ale také pro dlouhé zimní tréninky. Úroveň nabití Vám signalizují tři modré diody, před vybitím Vás upozorní oranžová. V tu chvíli máte cca půl hodiny svícení na plný výkon. Světlo je vybaveno také solárním panelem, který pomáhá dobíjet světlo během dne. V základním balení je stavitelná objímka na řídítka a kabel pro nabíjení z PC. K dokoupení jsou další typy držáků nebo například adaptér pro nabíjení z 220V zásuvky.

 

  Přední světlo CATEYE Volt 400
   
  Světlo svým výkonem podobné Owleye Highlux 50, taktéž s USB dobíjením. Oproti němu je ale čočkou zacílené více před kolo. Díky tomu se hodí například do kopců, kde potřebujete vidět dál před kolo. Další výhodou tohoto světla je možnost dokoupení náhradního akumulátoru, který se do světla šroubuje. V nabídce doplňků je také popruh pro upevnění na přilbu.
   
   

 

  Smart GEM
   
  Pokud hledáte spíše blikačky pro případný provoz za snížené viditelnosti, doporučujeme blikačky Smart GEM, které patří k nejsvítivějším ve své kategorii. Jsou charakteristické silikonovým upnutím, které umožňuje použití nejen na kole, ale také na bruslích, při běhu, nebo jen při chůzi mimo osvětlení. Napájeny jsou bateriemi 2032, které můžete znát z cyklocomputerů, nebo je možné zakoupit blikačky nabíjené pomocí USB kabelu.
   

 

Nezapomínejte také, že dle zákona je na kole nutné mít odrazky. Stejně tak je dobré nosit oblečení s výraznými reflexními prvky.